Arama motorlarının kralı diyebileceğimiz Google ‘ın algoritmasında kırılma noktası diyebileceğimiz durumlar çok değildir. Ancak dijital ortamda kendinizi Google ‘a göre ayarlamazsanız başınıza gelebilecek en iyi durum tanınma oranınızın azalması ve bu nedenle de müşteri kaybetmek olur!

Google , arama motorlarının en kapsamlısı ve kendini en çok geliştiren yazılımın markasıdır. Bu gelişim doğal olarak aranan sitelerde ve yerlerde ilk sırada çıkmak isteyenlerin yazılım, optimizasyon ve veri girişi yönleriyle birçok teknik geliştirmesine neden olmuştur. Google ‘da ilk sıralarda çıkmak isteyen siteler arası rekabet bir nevi rant kavgasına dönmüş ve aralarında spam diye adlandırılan sitelerin çıkması da diğer sitelere haksızlığı doğurmuştur.

Google ‘ı geliştirenler, gerçekten kendi koyduğu kurallara göre, kusursuz şekilde insanlara hizmet eden siteleri ön planda tutmak için çeşitli güncellemeler yapmaya devam ediyorlar. Bu güncellemelerin en önemli olduğu söylenen Mobilegeddon gerçekten de dünya çapında büyük tanınmış nice siteleri de etkileyerek trafik kaybına uğramalarına sebep olmuştur.

Google’ın attığı bu “Mobilegeddon güncellemesi boş bir adım değildi. Arama sonuçlarının masaüstü bilgisayarlar ve laptoplardan mobil sistemlere devrolduğunu gören Google , doğal olarak mobil konusuna dikkatli bir yaklaşımla aramalarında farklılık getirecek bir yola başvurdu ve mobil uyumlu olmayan siteleri arama sonuçlarında drekt olarak arka sayfalara gönderdi. 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren mobil politikasıyla yol alan Google sitelerin mobil uyumlu olması gerektiğini açık bir şekilde prensip haline getirdi.

Mobile Uyumlu Değilseniz Google sizi sevmez!

Kısaca belirtmek gerekirse bundan böyle siteleriniz mobil uyumlu değilse arama motoru sonuçlarında gerilere doğru gitmeyi göze almışsınız demektir.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Kontrol Etmek İçin TIKLAYINIZ